تبلیغات
مرجع تسلیحات نظامی ایران - تجهیز امارات به ناوچه موشك انداز
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : amir bagheri
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مرجع تسلیحات نظامی ایران
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
یکشنبه 14 اسفند 1390 :: نویسنده : amir bagheri
در ژانویه 2004، وزارت دفاع امارات متحده عربی در ابوظبی‌، قراردادی را به ارزش 500 میلیون دلار با كارخانه كشتی‌سازی ابوظبی برای ساخت یك نوع ناوچه موشك انداز جدید چند منظوره به نام "بینونا" (Baynunah) به امضاء رساند.

این قرارداد كه ساخت 4 فروند ناوچه را شامل می‌شد، قابلیت رسیدن تا 6 فروند‌ را نیز داراست.

"بینونا"، جانشینی برای "لیوا 1" (LEWA1) به منظور جایگزینی 6 فروند شناور بزرگ گشتی از كلاس "آردهانا" به شمار می‌آید.

شناور "آردهانا" دارای قدرت جابجایی 175تن بوده و طول آن 5/33 متر است‌. ناوچه موشك‌انداز "بینونا" به منطقه‌ای به همین اسم در ابوظبی نامگذاری شده است‌. در ژانویه 2004، وزارت دفاع امارات متحده عربی در ابوظبی‌، قراردادی را به ارزش 500 میلیون دلار با كارخانه كشتی‌سازی ابوظبی برای ساخت یك نوع ناوچه موشك انداز جدید چند منظوره به نام "بینونا" (Baynunah) به امضاء رساند.

این قرارداد كه ساخت 4 فروند ناوچه را شامل می‌شد، قابلیت رسیدن تا 6 فروند‌ را نیز داراست.

"بینونا"، جانشینی برای "لیوا 1" (LEWA1) به منظور جایگزینی 6 فروند شناور بزرگ گشتی از كلاس "آردهانا" به شمار می‌آید.

شناور "آردهانا" دارای قدرت جابجایی 175تن بوده و طول آن 5/33 متر است‌. ناوچه موشك‌انداز "بینونا" به منطقه‌ای به همین اسم در ابوظبی نامگذاری شده است‌.

ساخت نخستین فروند این نوع شناور در ماه مه 2005 با هدف به آب اندازی در سال 2006 و تحویل آن در سال 2008 آغاز شد.

در ژوئیه 2005، امارات متحده عربی قرارداد ساخت شناورهای "بینونا" را به منظور افزایش تعداد این ناوچه‌ها از 4 فروند به 6 فروند، توسعه داد.

كارخانه كشتی‌سازی ابوظبی به عنوان پیمانكار اولیه این پروژه تلقی می‌شود.

شركت فرانسوی "سازه‌های مكانیك فرماندی‌" (CMN) واقع در بندر "شربورگ" نیز بعنوان پیمانكار اصلی این قرارداد، فعالیت می‌كند.

ساخت اولین فروند از این ناوچه ها كه قرار است در سال 2006 به آب انداخته شود، در كارخانه كشتی‌سازی"CMN"در بندر" شربورگ" در حال انجام است‌.

این برنامه شامل انتقال فن‌آوری‌های مربوطه از شركت "CMN" كه وظیفه تكمیل سامانه‌های جنگی این شناور را در فرانسه بر عهده دارد خواهد بود‌.

باقی ناوچه‌ها در كارخانه كشتی‌سازی ابوظبی (ADSB) واقع در "موفنما" در این شیخ‌نشین خلیج‌فارس ساخته خواهند شد.

كارخانه كشتی‌سازی مذكور به مساحت 175000 متر مربع دارای دو سالن ساخت به مساحت 2720متر مربع مجهز به جرثقیل‌های سقفی است‌. تاسیسات این كارخانه كشتی‌سازی همچنین در بر گیرنده دو اسكله متحرك به منظور پهلوگرفتن و قابلیت تعمیر شناورهایی با طول بیش از 85 متر و نیز سه حوض خشك به مساحت 1700 مترمربع‌، یك دیوار بتونی 70 متری و یك لنگرگاه 320 متری است‌.

وظیفه اصلی ناوچه‌های موشك انداز "بینونا" گشت زنی‌، شناسایی‌، پخش كردن مین‌های دریایی‌، رهگیری شناورها و سایر عملیات ضد سطحی در آبهای امارات متحده عربی و مناطق اقتصادی ویژه خواهد بود.

طراحی ناوچه بینونا:

طراحی این ناوچه بطور مشترك توسط CMN و كارخانه كشتی‌سازی ابوظبی ABSB صورت پذیرفته و برگرفته شده از طرح ناوچه‌های 70 متری BR70 ساخت CMN بوده است‌.

ناوچه "بینونا" قابلیت تردد در آبهای كم عمق با حركت آرام به جلو را داراست و طراحی آن برپایه حراست از دریا و مانورپذیری می‌باشد‌.

این ناوچه سبك اصولاً بزرگتر از نسل جدید شناور گشتی كامباتانت 1 (Combattante1) یا كلاس "ام‌المارادیم" است كه بین سالهای 1998 تا 2000 تحویل كویت شد.

ناوچه "بینونا" دارای ویژگیهای رادار گریزی (استیلت‌) در شكل بدنه‌، سكوی فرود هلیكوپتر و یك آشیانه برای نگهداری از آن است‌.

سامانه‌های تسلیحاتی بینونا:

عملیات نصب سیستم فرماندهی و كنترل IPN-S و سیستم كنترل آتش NA-25XM برای توپ اصلی ناوچه "بینونا" توسط دو كمپانی "آلنیا ماركونی سیستم‌" و "سلكز سیستمی انتگراتی‌" انجام می‌شود.

"سلكز" همچنین مسئولیت تكمیل تسلیحات و حسگرهایی در سامانه تسلیحاتی این ناوچه را بر عهده گرفته‌است.

ناوچه "بینونا" علاوه بر این با سامانه فروسرخ جستجوگر و ردیابی كننده و هدایت‌گر تسلیحات‌، ساژم ویژه EOMS مجهز شده است‌.

سیستم موشكی ضد كشتی ناوچه مذكور مشتمل بر 8 موشك اگزوسه MM40 و بلوك "3"MBDA است.

نحوه عملكرد این سیستم ضد موشكی بصورتی است كه در ابتدا، كمی بالاتر از سطح آب و با كمك سامانه "آشیانه‌یابی فعال راداری" فعال می‌شود.

اگزوسه در نزدیكی سطح آب و با كمك سامانه ناوبری "اینرسیائی" بسوی هدف حركت می‌كند و سپس در نزدیكی هدف‌، سامانه "آشیانه یابی فعال راداری" آن بكار می‌افتد.

موشك اگزوسه در نزدیكی سطح آب و با سرعت زیر صوت "9/0 ماخ" به همراه سرجنگی 165 كیلوگرمی خود بسوی هدف حركت می‌كند.

اگزوسه همچنین برای ناوچه‌های كلاس "مورای جیب‌" ، كلاس "بن یاس‌" و قایق‌های تهاجمی سریع موشك انداز كلاس "موبارز" به كشور امارات متحده عربی فروخته شده است‌.

سامانه موشكی سطح به هوای تكامل یافته "سی اسپارو" MK56 ساخت شركت آمریكایی "ریتون" كه از پرتاب كننده‌های عمودی شلیك می‌شود، از دیگر سلاح‌های استقرار یافته در ناوچه"بینونا" است‌.

این موشك "سطح به هوا" توانایی حفاظت در مقابل تهاجم هواپیماها و هلیكوپترها به این ناوچه را می‌بخشد.

توپ اصلی ناوچه "بینونا" از نوع "اتوملارا" 63/76 میلیمتری با دور شلیك بالا است‌. این توپ می‌تواند گلوله‌های 6 كیلوگرمی را با نواخت 120 گلوله در هر دقیقه تا برد حداكثر 16 كیلومتر شلیك كند.

ناوچه "بینونا" همچنین مجهز به دو قبضه توپ 30 میلیمتری ساخت "اتوملارا" است‌.

سامانه مین گذاری‌، ردیابی و جمع‌آوری مین‌:

در طراحی ناوچه موشك انداز "بینونا"، قابلیت‌های نصب سیستم‌های مربوط به مین‌های دریایی در نظر گرفته شده است‌.

این ناوچه می‌تواند بنا به درخواست نیروی دریایی امارات متحده عربی انواع مین‌های دریایی را پخش، ردیابی و از برخورد با آنها اجتناب و یا به جمع‌آوری بپردازد.

شكل سكوی فرود هلیكوپتر این ناوچه به آن اجازه نصب ریلهای ویژه پخش كردن مین را می‌دهد همچنین سامانه اداره جنگ این ناوچه شامل نرم‌افزار طرح ریزی میدان مین دریایی نیز می‌شود.

سونار ویژه ردیابی و اجتناب از مین كه بر روی بدنه ناوچه مذكور نصب شده است می‌تواند برای ردیابی محل و جمع‌آوری مین‌ها بر روی یك وسیله خودكار كنترل از راه دور نیز نصب شود.

سكوی فرود هلیكوپتر:

ناوچه "بینونا" دارای یك سكوی برخاست و فرود برای یك هلیكوپتر متوسط مانند AS-565 به همراه یك آشیانه كاملاً مجهز برای نگهداری این هلیكوپتر است.

نیروی دریایی امارات متحده عربی دارای 7 فروند بالگرد ایروكوپتر AS-565 پانتر برای عملیات ضد سطحی است‌.

سامانه شناسایی‌رادار، ناوبری و كنترل آتش:

ناوچه موشك‌انداز "بینونا" مجهز به یك سامانه رادار سه بعدی شناسایی‌، ساخت "اریكسون مایكروویوسیستمز" به نام "سی جیراف‌" است‌.

این ناوچه همچنین دارای یك رادار ناوبری TermaI-Band و یك رادار كنترل آتش برای NA-25 بنام سلكس اوریون "Band ـ "RTN-25X است‌.

سامانه ضد عمل دریایی:

مجموعه جنگ افزارهای الكترونیك این ناوچه شامل یك سامانه هشدار دهنده لیزری "NLWS310" ساخت شركت "ساب آویترونیكز" آفریقای جنوبی‌، یك رادار پشتیبانی كننده تدابیر عمل الكترونیك ESM)) بنام الكترونیكا ""SLR-736E می‌باشد.

همچنین یك گمراه‌كننده الكترونیكی"MASS" ، ساخت شركت "رین متال وافه مونی‌شن‌" نیز در این شناور نصب خواهد شد.

بخشی از این سامانه در سمت چپ ناوچه و بخش دیگر آن در سمت راست آن نصب می‌شود.

سامانه ‌گمراه كننده"MASS" می‌تواند بیش از 32 پرتابه ایجاد كننده طیف‌های مجازی را برای گیج كردن وضعیت موشك ضد كشتی و یا پرتابه‌های هدایت شونده‌، شلیك كند.

سامانه ‌گمراه كننده"MASS" قادر به پوشش رادار، سیستمهای فروسرخ‌، الكترواوپتیك‌، لیزر و سیستم‌های امواج الكترومگنتیك فرابنفش است‌.

سامانه ارتباطی ایمن دریایی‌:

ناوچه موشك انداز "بینونا" دارای خطوط ارتباطی صدا و داده ایمن شامل سیستم "Lnik11" و "Link12" با مراكز فرماندهی و كنترل مستقر در دریا و یا در پایگاه‌های واقع در خشكی و نیز با هواپیماهای گشت ساحلی "CN-235" است‌.

سامانه رانش :

ناوچه 70 متری "بینونا" دارای چهار موتور دیزل از نوع TE90"ـ "12V595ساخت " "MTU هركدام با قدرت 2/4مگاوات است.

این ناوچه مجهز به یك سامانه رانش واترجت كه به شناور مانور پذیری بالایی می‌دهد كه سرعت گشت‌زنی دریایی "بینونا" را به 7/27 كیلومتر در ساعت (15 نات‌) و حداكثر سرعت آن را بیش از 60 كیلومتر (32 نات‌) می‌رساند‌.

برد عملیاتی این ناوچه بیش از 4445 كیلومتر (2400 ناتیكال مایل‌) بوده و می‌تواند با ذخیره آب‌، مایحتاج و سوخت خود، برای 14 روز مداوم عملیاتی داشته باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :